Фолк-гурт «Калита» презентує перший альбом фолкових пісень Чернігівщини

В Україні попри всі зовнішні проблеми – і досі курс на пізнання свого коріння, мови, духу, історії. Мода на українське, на щастя, триває. Не лише радіоефіри, а й навіть поп-музика поступово долучається до цього руху. Яскравий приклад – співачки Наталка Могілевська, Надія Дорофєєва, Мішель Андраде заспівали українською, подекуди і з фолк-мотивами. Але це – поп-музика. А які зрушення є у царині самого фолку? Повірте, тут теж є чим дивувати вибагливого глядача.

Так, чернігівський фолк-гурт «Калита» Міського Палацу культури готує свій перший повноформатний альбом. Причому, збірка міститиме не лише пісні у традиційному звучанні, а й навіть рокові композиції. З їх аранжуванням допоміг відомий чернігівський композитор Сергій Галамага.  Явище як для Чернігова – унікальне, тому щиро радимо не упустити цей момент і підтримати чернігівських виконавців. Але й це ще не все. «Калиту» можна почути вживу – на їхньому концерті «Ой летіла біла пава», який відбудеться у Міському палаці культури 13 грудня о 19:00. Тоді ж і відбудеться презентація однойменного диску.

Учасниці гурту розповідають – дату концерту обирали спеціально, бо у давнину саме 13 грудня на Андрія відбувалися масштабні молодіжні гуляння. Чимала частина репертуару колективу присвячена важливим віхам у житті людини, в тому числі й коханню, вибору долі, жениханню тощо.

 

 

Своїм глядачам «Калита» запропонує послухати не лише унікальну музику, а й подивитися обрядове дійство – Андріївські вечорниці, тобто, те, як у давнину наші предки спілкувалися, обирали собі пару, веселилися.

— Якраз тоді дівчата збиралися і випікали великий бублик – калиту (цей термін дав назву і самому фолк-гурту – авт.). Потім ворожили на хлопців, коли ж ті їх покличуть заміж. Згодом, вже на хрусткому сніжку молодь виходила на вулицю гуляти, співати, розважатися, — розповідає одна з учасниць колективу виводчиця Ірина Лагойко.

 

Побачити цікавий шматочок з життя старовинної Чернігівщини можна просто під час концерту.

Попри той факт, що нині засилля фолкових колективів – все ж і «Калита» має свої особливості. Наприклад, в їхньому альбомі «Ой летіла біла пава» – виключно чернігівські мотиви та пісні. Аби отримати таку рідкісну автентику, колектив частенько вирушає у етнографічні мандрівки рідним краєм. Кожна така пісня – то кропітка праця, бо потрібно знайти не «лісапєт» чи чергову «калину», а властиві саме тій місцевості мотиви, слова. Потім – розшифрувати їх, покласти на ноти і тільки тоді відтворити голосом в студії. Тут теж є свої складнощі, бо потрібно наспівати саме із тим діалектом як у «бабусі». Задля цього колектив навіть вчить діалектну вимову із дифтонгами.

— Популярні пісні – це біч нашого часу. Усі фольклорні колективи стали співати «Лісапєт», в яке село не приїдеш. Ще й співають під мінусовки і думають, що це класно. Якщо виконавцям по 80-90 років, то вони, звісно, такого не знають. А от ті, хто помолодше по 50-60 років – ті так, співають «лісапєт», — говорять учасниці Оксана Пронченко та Ольга Коцур.

 

Тому-то й так радіють співачки, коли вдається знайти щось дійсно вартісне, мелодійне та незвичне. Єдина проблема – чернігівські пісні, здебільшого, журливі, а «Калита» любить радувати публіку веселими композиціями.

Тим, хто полюбляє не тільки фолк, а й інші музичні жанри – на концерті теж буде що послухати та побачити. У програмі заявлено багато танцювальних колективів, а одну з рок-фолкових пісень буде супроводжувати пісочна анімація. Співатиме із фолк-дівами яскравий колектив «Шаман-блюз».

— Вони грають на старовинних інструментах. Ми будемо робити з ними композицію. Це ще ми не показували нашому глядачу, — із посмішкою продовжує Ірина Лагойко.

 

Також у програмі заходу виставка старовинного одягу, вишиванок. Найстаршому зразку строю – понад сто років. Усі вишиванки – з Чернігівщини. У «Калиті» зазначають, що коли діставали цю красу з бабусиних скринь, коли купували. Увесь цей одяг досі не виставлявся на широкий загал, тому це теж унікальна нагода для глядачів оцінити творчий розмай краю.

 

Запрошуємо усіх на фолк-концерт гурту «Калита» — найяскравішу подію грудня!

 

Фото з архіву фолк -гурту «Калита»

 

Теги: , , , , , , , , ,