У  Чернігові зазвучала легендарна скрипка Гварнері (фото, відео)

Класика світового класу – саме так, хоч і трохи тавтологічно, проте коротко можна описати подію, яку приймав Міський палац культури цієї неділі, 17 листопада в рамках Всеукраїнського туру та під патронатом чернігівського міського голови Владислава Атрошенка «Klezmer meets classical».

Твори видатних європейських композиторів XIX-XX виконувало тріо музикантів з трьох різних країн: американця з українським корінням Володимира Ципіна (сьогодні він вважається одним з найвідоміших скрипалів-альтистів світу, майже 35 років присвятив роботі у Нью-Йоркській філармонії), французького кларнетиста Самюеля Берто та уродженки Луцька,а нині киянки піаністки Софіі Петлій.

 

Скрипки Гварнері та їхня історія

Чернігів – друге місто у всеукраїнському турне класики. Чим же дивували публіку імениті музиканти? Вперше на Чернігово-Сіверській землі прозвучав інструмент, виготовлений у 1690-му році майстром-скрипалем Андреа Гварнері. Ця династія нам відома, насамперед, завдяки радянському детективу «Візит до Мінотавра». Але у кіно лише показали засновника – Андреа, який навчався у маститого Ніколо Аматі. Жодним словом про те, що саме скрипки Гварнері є одними з найшановніших та найдорожчих інструментів світу – творці детективу тоді не прохопилися. А дарма. Зокрема, ще у 2013-му була продана скрипка одного з нащадків Андреа Гварнері Джузеппе –«В’єтан». Інструмент придбав шанувальник американської скрипальки Енн Майєрс за 16 млн долларів США.

Енн Майєрс та той самий коштовний подарунок

 

Відповідно до Вікіпедії, майстерня Андреа Гварнері випускала, в основному, не дуже дорогі інструменти, при цьому її майстри, без сумніву, могли створити скрипки найвищого рівня. До наших днів дійшло всього 250 інструментів під маркою Гварнері, з них чотири альти і чотирнадцять віолончелей.

також відомо, що майстер використовував білу тополю для виготовлення нижньої деки, де переважно застовувався клен. Скрипки Гварнері мають м’який, ніжний тембр, звук не дуже сильний. Їхнє звучання дуже поціновується меломанами по всьому світі. І цієї неділі послухати подібний інструмент наживо мали нагоду і чернігівці. Бо саме на скрипці Гварнері виконував свої партії маестро Ципін.

Опубліковано Димою Коровиним Неділя, 17 листопада 2019 р.

 

Варто зазначити, що серед глядачів були і музиканти міста, шанувальники класичної музики, вчителі, вихованці музичних шкіл міста та їхні батьки. Тож, і оцінити чистоту та красу звучання унікального інструменту могли й майбутні музиканти, які відвідали концерт за запрошеннями.

– Аби юні глядачі у супроводі батьків та педагогів змогли 100% потрапити на захід – вони отримали від Міського палацу культури безкоштовні запрошення. Також варто зауважити, що організації події на високому рівні сприяла і підтримка міського голови пана Атрошенка та муніципалітету міста, – зауважує директор Міського палацу культури Ірина Должикова.

 

Виконавці та музика

Що стосується інших виконавців, то Семюель Берто (Франція, Париж) свій перший сольний концерт зіграв іще 16-річним юнаком. Є лауреатом фондів “Радіо Франс”, а також Res Artis (Фінляндія) та “Твій майстер-клас” (Данія). Викладає кларнет та клезмерську музику в Паризькій консерваторії імені Сергія Рахманінова, у консерваторіях Вуарон, Монтаржи й Школі мистецтв Атвідаберга у Швеції. Мсьє Берто – не лише пречудовий музикант-віртуоз, а й талановитий композитор та аранжувальник. Йому до снаги найрізноманітніші напрями – це й класична музика, і джаз, і, звісно, клезмер. Та й інструмент у музиканта також неабиякий – це кларнет “RC new model” знаменитої французької фірми з виготовлення дерев’яних духових інструментів Buffet-Crampon et Companie, повідомляють у Волинській обласній філармонії.

Самюель Берто

 

Піаністка Софія Петлій навчалася у Волинському державному коледжі культури і мистецтв імені І. Ф. Стравінського та в Національній музичній академії України імені П. І. Чайковського, де отримала ступінь магістра. Пані Софія брала участь у майстер-класах відомих професорів Віктора Мержанова, Павла Єгорова, Валерія Козлова, Джузеппе Лупіса, перемагала в численних національних та міжнародних конкурсах в Україні, Росії, Польщі.

Софія Петлій

Тішили слух чернігівських меломанів музиканти виконанням творів відомих європейських композиторів Даріуса Мійо, Франсіса Пуленка, Клода Дебюссі та клезмерською музикою. Це – традиційна народна музика східноєвропейських євреїв і особливий стиль її виконання. Виконавці музики в цьому стилі — клезмери.

Витоки клезмера лежать як у давньому єврейському фольклорі, так і в музиці сусідніх народів, особливо бессарабській. Первинно клезмерську музику виконували на весільних святкуваннях, через що структурно відповідає традиційному обряду укладання шлюбу. В письмовому вигляді слово «клезмер» в сучасному значенні вперше зафіксовано в манускрипті XVI ст.

– Традиційно клезмери були мандрівні музúки – тож на їх манеру, окрім суто єврейського фольклору, справили вплив і культури народів, серед яких минало їхнє життя – тож у клезмерській музиці можна відчути й балкано-слов’янський, і східнороманський, і ромський, і буковинський, і, зрештою, південноукраїнський “присмак”. Просто дивовижно віртуозним було виконання Володимиром Ципіним, Семюелем Берто і Софією Петлій “Клезмер-тріо для скрипки, кларнета і фортепіано” авторства того ж таки Семюеля Берто, – зауважує у фейсбуці керівник літературно-драматургічної частини Волинської обласної філармонії Ігор Ольшевський.

Яскравий музичний концерт сподобався чернігівським глядачам. Під аплодисменти глядачів музиканти зіграли і на «біс».

«Чернігів Klezmer meets classical» відбувся в рамках Міжнародного мистецького проекту “Music Tempus” (автор, куратор і ведуча – кандидатка мистецтвознавства, доцентка, завідувачка кафедри історії, теорії мистецтв та виконавства Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, членкиня Ліги композиторів Волині Лариса Ігнатова) . Серед співорганізаторів дійства –Луцька міська рада, Волинська обласна філармонія, Східноєвропейський національний університет імені Лесі Українки, Благодійний фонд «Культурна фундація «Обереги», Чернігівська міська рада.

 

Фото – Віктор Кошмал

Tags: , , , , , , , , , , ,